Jakie kwiaty wybrać na cmentarz?

Jakie kwiaty wybrać na cmentarz

Z kwiatami mamy do czynienia zarówno w radosnych chwilach swojego życia, gdy wręczamy je komuś, by sprawić przyjemność, podkreślić że jest ona dla nas ważna, czy też uczcić ważne wydarzenie. Kwiaty towarzyszą nam również w przykrych momentach, jak pogrzeby i pożegnanie bliskich. W postaci wiązanek i wieńców są symbolem rozpaczy, bólu i żalu. Stosuje się je także, aby przystroić trumnę, urnę i grób. O tym jakie kwiaty najlepiej sprawdzą się na cmentarzu, przeczytasz w poniższym poradniku.

Na skróty:

Bukiet, wiązanka czy wieniec?

Każdy z wymienionych rodzajów kompozycji jest stosowny na pogrzebie. Kupując kwiaty, warto zwrócić uwagę na to, że zależnie od relacji ze zmarłym, wybiera się różny rozmiar kompozycji. Zwykle przyjmuje się, że najbliżsi krewni wręczają największe wieńce, a dalsi znajomi mniejszych rozmiarów wiązanki lub bukiety.

Jak wspomniano, na pogrzebie można wręczyć bukiety, albo po prostu pojedyncze kwiaty. Zwykle zamawiamy je w kwiaciarni, ale możemy spróbować sami ułożyć kompozycję. Pamiętajmy, aby kwiaty były świeże, w przeciwnym razie szybko zwiędną. Lepiej udać się do kwiaciarni krótko przed pogrzebem, a jeśli nie mamy takiej możliwości, najwcześniej dzień przed uroczystością.

Wiązanka pogrzebowa to kompozycja florystyczna, na którą składają się wyłącznie kwiaty wraz ozdobami w postaci liści czy pogrzebowej szarfy. Są przeważnie większych rozmiarów niż bukiety. Najczęściej tę kompozycję wybierają osoby z dalszej rodziny bądź znajomi. W kwiaciarni dostaniemy je „od ręki”, bez konieczności wcześniejszego zamawiania.

Wieniec pogrzebowy

W Polsce, wieniec pogrzebowy jest najczęściej spotykaną kompozycją kwiatów na pogrzebie. Wieńce są sporych rozmiarów, niezwykle okazałe. Dołącza się do nich szarfy ze słowami ostatniego pożegnania. Konstrukcję wieńca tworzą gałęzie drzew iglastych lub florety. Wieńce pogrzebowe najczęściej wręcza najbliższa rodzina. Niekiedy także inne bliskie osoby zmarłego jak przyjaciele czy koledzy z pracy składają je grupą.

Czytaj również:

Który rodzaj kwiatów i jaki kolor wybrać?

Do stworzenia kompozycji florystycznych na pogrzeb, najczęściej wykorzystuje się:

  • chryzantemy – symbolizują smutek, żal i rozpacz,
  • lilie – wyrażają współczucie względem najbliższych zmarłego, podkreślają podniosłość uroczystości, czystość, a także są symbolem niewinności, która zostaje przywrócona w chwili śmierci i którą utożsamia się z duszą zmarłego,
  • goździki – są niezwykle trwałym gatunkiem kwiatów, zależenie od barwy oznaczają: wieczną pamięć (róż), czystą miłość (biel), podziw i hołd (czerwień),
  • kalie – będące symbolem przebudzenia się do życia wiecznego po śmierci,
  • róże – wskazują na szacunek i honor wobec zmarłego,
  • mieczyki – występują w różnorodnych kolorach i posiadają długie łodygi, przez co często stosuje się je w kompozycjach pogrzebowych, uosabiają moralność i charakter.

Jak wskazuje opis, to jaki gatunek kwiatów wybieramy, ma spore znaczenie. Co więcej, równie ważną rolę odgrywa ich barwa. Na pogrzeb wybiera się zwykle kompozycje składające się z kwiatów o łagodnych, delikatnych kolorach, jak np. biel, pudrowy róż czy krem. Niektórzy wybierają jednak bardziej intensywne barwy roślin. Zwykle są to czerwone róże, albo kwiaty w kolorze niebieskim, będące symbolem nadziei, miłości i wiecznego życia. Kolory róży jako odrębnego gatunku kwiatów, także mają różnorakie znaczenie:

  • białe – wyrażają uznanie względem zmarłego,
  • żółte – symbolizują silne więzi, wobec czego kompozycje z żółtych róż wybierają najczęściej najbliżsi zmarłego,
  • szkarłatne i ciemne – smutek, rozpacz, żal.

Niezależnie od tego, jaki rodzaj kompozycji florystycznej zdecydujemy się wręczyć na pogrzebie, liczy się sam gest i nasza obecność na uroczystości uczczenia pamięci zmarłego. Pamiętajmy o tym, nawet gdy zjawimy się na pogrzebie z niewielkim bukietem. Kiedy jednak chcemy kupić większych rozmiarów wiązankę czy wieniec, warto wziąć pod uwagę symbolikę gatunków kwiatów i ich barw.