Ślub rustykalny- jakie kwiaty?

W jak wianek zamiast welonu

Rustykalne śluby to dziś klasyka, na którą decyduje się znakomita ilość par młodych. Fenomen tego stylu tkwi chyba w jego sporej prostocie oraz powrocie do natury. Styl ten bowiem nierozłącznie kojarzy się z barwami natury, drewnem, naturalnym pięknem kwiatów, które zebrane są w luźne kompozycje oraz z dekoracjami w duchu “zrób to sam”. Mimo tego, iż styl rustykalny zdawać się komuś może “swojskim”, nie ma tu miejsca na żadną przypadkowość- wszystko musi absolutnie do siebie pasować- od strojów państwa młodych, przez dekoracje, nawet na wyborze menu kończąc. Najlepszym miejscem na rustykalne śluby są wszelkiego rodzaju karczmy i sale obite drewnem, coraz modniejsze obecnie stodoły, ogrody i plenery, a także własne domy.

Cechy stylu rustykalnego

Styl rustykalny w pojęciu weselnym jest stylem, który najbardziej ze wszystkich innych przybliża nas do natury. Jego synonimami jest zdecydowanie autentyzm oraz minimalizm i powrót do korzeni. Poza drewnem i żywymi kwiatami, styl rustykalny kocha w dekoracjach także wszelkiego rodzaju gałązki, ale i wiklinę, jutę, len, szkło czy inne elementy dekoracyjne pochodzące z natury.

W temacie dekoracji, jaki na pewno muszą znaleźć się i w kościele, i na sali weselnej, możemy tu wymienić takie “must have” jak: skrzynki (bielone lub naturalne), rustykalne świece i świeczniki (np tealighty w słoiczkach z jutową dekoracją lub koronką), postarzane ramki, drewniane drabiny, lampiony oraz latarnie, serwetki koronkowe, winietki, zaproszenia i wszelkiego rodzaju weselna papeteria drukowana na papierze eko.

Styl rustykalny kocha pastele, ale nie jest powiedziane, że n ie można wybrać sobie bardziej wyrazistej kolorystyki lub jednego mocniejszego akcentu barwnego. Na rustykalnych ślubach króluje oczywiście kolor zielony, ale także odcienie ziemi, drewna, ecru, biel, szary i zgaszone róże.

Jakie kwiaty na rustykalny ślub?

Każdy styl weselny ma “swoje” ukochane kwiaty, które najlepiej pasują do jego wyrazu i charakteru. Styl rustykalny, poza typowymi kwiatami, kocha też wszelkiego rodzaju gałązki, szyszki, mech, kłosy zboża i wszelkie tego typu dekoracje, które napotkać można chociażby w lesie. Wśród gatunków kwiatów, jakie najlepiej pasują do wesela urządzanego w duchu rustykalnym należą m.in. eukaliptus, winorośla, niezapominajki, dzwonki, nagietki, rumianek, wrzosy, goździki, piwonie, eustoma, gipsówka, dalie, jeżówki, cynie i wszelkie te kwiaty, które można było zobaczyć w przydomowych ogródkach i zagrodach naszych babć. To, jakie kwiaty ozdobią dane wesele zależy oczywiście od tego, w jakim miesiącu młodzi się pobierają- czerwcowe wesele można udekorować w 100% piwoniami, w lipcu i sierpniu można postawić na piękne dekoracje z dalii, rustykalny ślub w środku zimy można stworzyć za pomocą róż, gipsówki i eustomy. Dekoracje wykonywane z kwiatów na rustykalny ślub- w tym bukiety- powinien charakteryzować artystyczny nieład- wszystko ma być dobrze dobrane i spięte, ale jednocześnie wyglądać naturalnie, tak jakby chwilę wcześniej było zerwane z ogrodu czy pola.