Co napisać na wieńcu pogrzebowym – poradnik

Napis na wieńcu pogrzebowym

Co napisać na wieńcu pogrzebowym?

Co napisać na wieńcu pogrzebowym – trapi Cię to pytanie? Zapoznaj się z naszym poradnikiem, by godnie pożegnać bliską Ci osobę!

Ostatnie pożegnanie to trudny, ale uroczysty moment. Każdemu zależy na tym, by jak najpiękniej złożyć hołd dla bliskiej, zmarłej osoby. Radzimy, co napisać na wieńcu pogrzebowym, by jak najlepiej wyrazić swoje uczucia!

Szarfa jest elementem każdego wieńca lub wiązanki pogrzebowej. Można na niej wypisać różne teksty: kondolencje dla rodziny, ostatnie słowa pożegnania czy wyrazy żalu i smutku. Wybór takiego napisu jest zawsze bardzo trudny, szczególnie w tak przykrych okolicznościach. Nasz poradnik pomoże wybrać odpowiednią inskrypcję, dostosowaną do relacji ze zmarłym, które powinny być zamieszczane na wieńce pogrzebowe.

Co powinna napisać na wiązance pogrzebowej najbliższa rodzina

Co powinna napisać na wiązance pogrzebowej najbliższa rodzina? Oczywistym jest, że najbliższa rodzina darzyła zmarłego najmocniejszymi uczuciami, dlatego ich żal jest największy spośród wszystkich zgromadzonych na pogrzebie. Można sobie wtedy pozwolić nawet na naprawdę czułe, prywatne zwroty, takie jak np.: „Kochanemu Dziadziusiowi, wnuki”, „Najdroższemu mężowi, zawsze kochająca żona”, „Promyczkowi naszego życia, mama i tata”. Nic nie stoi na przeszkodzie, by na wieńcu pogrzebowym umieścić bardziej rozbudowane wyznania, wyrażające ból oraz tęsknotę, jak np. „Zawsze pozostaniesz w naszych sercach”.

Wieniec pogrzebowy – co powinni napisać przyjaciele i znajomi

Wieniec pogrzebowy – co powinni napisać przyjaciele i znajomi? Wybór napisu na wieniec pogrzebowy przez osoby spoza rodziny powinien zależeć od stopnia zażyłości. Wieloletni, bliscy przyjaciele mogą pozwolić sobie nawet na szarfy z bardzo osobistymi zwrotami, podobnie jak rodzina. Bezpiecznym, uniwersalnym wpisem będzie natomiast np. „Ukochanej przyjaciółce, Beata”. Dalsi znajomi mogą natomiast wybrać neutralne zwroty, jak np. „z ostatnim pożegnaniem”, „spoczywaj w pokoju”, „świeć Panie nad jego duszą” itp.

Przeczytaj również:

Wiązanka na pogrzeb – co powinny napisać osoby z otoczenia

Specyficzną sytuacją są przypadki, w których kondolencje składają osoby w dalekiej relacji ze zmarłym, np. delegacja osób z pracy. W tej sytuacji najlepiej jest po prostu wybrać jeden z powszechnie stosowanych, oficjalnych zwrotów, oraz dołączyć stosowny podpis, np. „Ostatnie pożegnanie, pracownicy firmy [nazwa]”, „Z wyrazami żalu, współpracownicy” itp.

Jaki powinien być napis na wieńcu pogrzebowym?

Jaki powinien być napis na wieńcu pogrzebowym? By napis na wieńcu pogrzebowym dobrze się prezentował, należy mieć na względzie kilka zasad. Przede wszystkim nie może być zbyt długi – powinien mieścić się na standardowej długości szarfie, czyli mieć maksymalnie ok. 100 znaków. Dzięki temu będzie dobrze widoczny i czytelny. Najlepiej jest, gdy da się go podzielić na dwie części, jako np. zwrot i podpis, by można go podzielić na dwie części wstęgi.

Dawniej szarfy do wieńców pogrzebowych wypisywano ręcznie i w niektórych miejscach ta tradycja jest nadal kultywowana. By jednak mieć pewność, że napis będzie czytelny, a do tego odporny na warunki atmosferyczne, najrozsądniej jest wybrać drukowane wstęgi, takie jak w naszej kwiaciarni.

Zadbaj o to, by ostatnie pożegnanie bliskiej Ci osoby było dokładnie takie, jak Ci na tym zależy. W naszej kwiaciarni przygotowujemy na zamówienie piękne wieńce pogrzebowe ze stosownymi napisami. To najbardziej elegancki sposób na wyrażenie swojego żalu.