Czy wieniec pogrzebowy od firmy można zaksięgować w kosztach?

Wieniec pogrzebowy a koszty firmy

Czy wieniec pogrzebowy od firmy można zaksięgować w kosztach?

Zastanawiasz się, czy wieniec pogrzebowy od firmy można zaksięgować w kosztach? Zapoznaj się z naszym poradnikiem, a dowiesz się, co zrobić!

Niestety czasem dochodzi do sytuacji, w której pracodawca musi zmierzyć się z okolicznością śmierci jednego ze swoich pracowników. W dobrym tonie jest wtedy w jakikolwiek sposób wyrazić swój żal i wesprzeć rodzinę zmarłego. Zazwyczaj w tym celu ofiarowuje się przynajmniej wieniec pogrzebowy od firmy. Wyjaśniamy, czy taki wydatek można zaksięgować w kosztach!

Ostatnie pożegnanie pracownika to piękny gest utrwalony w naszej kulturze. Takie kompozycje florystyczne są jednak dość drogie, więc wielu pracodawców zastanawia się, czy można je zaksięgować w kosztach. Po przeczytaniu naszego artykułu dowiesz się, czy jest to możliwe!

Czy wieniec pogrzebowy od firmy zalicza się do kosztów uzyskania przychodów?

Zgodnie z kodeksem pracy, wszelkie wydatki na pracowników są co do zasady zaliczane na poczet kosztów uzyskania przychodów. Wydatki związane z uczczeniem pamięci zmarłego pracownika są traktowane jako działania mające wpływ na morale zespołu i kulturę pracy. Dbałość o atmosferę oraz stosunki społeczne w firmie mają wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorstwa, więc można uznać, że przyczyniają się do osiągania przychodów.

Kupując wieniec pogrzebowy od firmy, nekrolog oraz wysyłając reprezentację na pogrzeb swojego pracownika okazuje się w ten sposób szacunek, co pozytywnie wpływa na wizerunek przedsiębiorstwa oraz buduje więź z pracownikami. Jest to przejaw tego, że swoich podwładnych nie traktuje się jedynie jako siłę roboczą, ale jako współpracowników i partnerów.

Wieniec pogrzebowy od firmy a CIT

Wydatki za zakup wiązanki pogrzebowej od firmy, nekrologu, zniczy itp. ponoszone są w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, więc stanowią wydatek o charakterze definitywnym. Zgodnie z prawem nie są wyłączone z możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 ustawy o CIT. Warunkiem jest finansowanie wieńca pogrzebowego z bieżących środków obrotowych.

Wieniec pogrzebowy od firmy a podatki

Zakup wieńca pogrzebowego od firmy dla zmarłego pracownika nie ma związku z działalnością opodatkowaną spółki. W związku z tym w tej sytuacji pracodawcy nie przysługuje prawo do odliczenia VAT. Pomimo tego, że jest zaliczany do kosztów uzyskania przychodów, nie należy jednak odliczać wtedy podatku naliczonego z faktur dokumentujących ten wydatek. Podatnikom przysługuje prawo do odliczenia tych kosztów jako do zakupu związanego z działalnością gospodarczą. Warto jednak pamiętać, że nie występuje tu opodatkowana dostawa lub świadczenie usług, bo nie dochodzi do świadczenia na czyjąkolwiek rzecz.

Przeczytaj również:

Wieniec pogrzebowy od firmy to ważny, dobrze odbierany gest. Warto w ten sposób pożegnać swojego pracownika, by okazać szacunek nie tylko zmarłemu, ale także pozostałym podwładnym. W naszej kwiaciarni można zamówić świeże, eleganckie wieńce, idealnie dostosowane do tej okazji.