Jakie żywe kwiaty podarować na ślub?

Jakie żywe kwiaty podarować na ślub

Ślub to jedna z najpiękniejszych okazji, by podarować komuś kwiaty. Najczęściej wraz z prezentem lub z kopertą wręczamy młodej parze stylowy bukiet, który ma wyrazić to, czego nie były w stanie wyrazić nasze słowne życzenia. Warto więc nie wybierać bukietu dla nowożeńców na chybił- trafił, a bardziej się tym zainteresować i wybrać coś, co będzie niosło ze sobą daną symbolikę lub kwiaty, które nowożeńcy lub choćby panna młoda lubi najbardziej- to pokazuje jak dobrze ich znamy i wyraża dużo sympatii.

Jakie kwiaty w bukiecie dla nowożeńców?

Symbolika kwiatów, czyli ich “język” jest w dzisiejszych czasach czymś zapomnianym i archaicznym, a warto jednak znać ich podstawowe znaczenie i kierować się nim, gdy wręczamy komuś kwiaty z różnych okazji. Znaczenie mają nie tylko gatunki kwiatów, ale i ich kolorystyka. W bukietach darowanych nowożeńcom najczęściej dominują kolory pastelowe, kremowe, delikatne róże, odcienie herbaciane, etc. Jasne, pastelowe kolory są wskazane, gdyż kojarzą się one jednoznacznie z niewinnością, a jednocześnie wyglądają bardzo gustownie i elegancko.

Myśląc o bukiecie bardzo często mamy przed oczami od razu róże- nic dziwnego, wszak to chyba najpopularniejszy kwiat w kwiaciarni. Róża jest jednak kwiatem dość kontrowersyjnym, jeśli chodzi o bukiet dla młodej pary- róża to bardzo mocny symbol namiętnej miłości- zwłaszcza ta krwistoczerwona. Jeśli jednak lubimy obdarowywać różami i chcemy to zrobić także z okazji ślubu, wybierzmy bukiet z różami białymi, różowymi lub herbacianymi.

Jeśli wesele odbywa się w maju, bardzo miłym gestem będzie wręczenie nowożeńcom bukietu konwalii- nie dość, że nieziemsko pachną to jeszcze symbolizują wierność- na ślub więc jak znalazł. Jeśli chcemy bukietem kwiatów przekazać takie uczucia jak radość z życia i moc sympatii, wybierzmy na ślubny bukiet dla młodej pary piwonie lub dalie- oba te gatunki kwiatów dostępne są w tysiącach odcieni i odmian, a bukiety z nich zapierają dech w piersiach- i zapachem, i urodą.

Jeśli ślub odbywa się w pięknym maju, można pokusić się o naręcza bzu, zamknięte w niebanalnej kompozycji- bez oznacza deklarację oddania serca drugiej osobie. Wiosna to także pora na tulipany, a symbolika tulipana to nic innego niż radość ze spotkania. Jeśli jednak wybieramy się na wesele w lipcu lub sierpniu, warto pokusić się o bukiet ze słoneczników- słoneczniki to symbol adoracji.

Kwiatami, których powinno się unikać z okazji ślubu są kalie, czerwone róże oraz goździki.

Ile kwiatów powinno być w bukiecie i jak je wręczać?

Przyjętym jest, że wszelkie bukiety powinny się składać z nieparzystej liczby kwiatów- może to być np. 5 lub 7 kwiatów ciętych plus wypełnienie jak np. liście eukaliptusa, gipsówka, etc. Często mniej znaczy więcej, a więc subtelna kompozycja bez tony ozdobników, jest dużo bardziej elegancka niż taka przesadzona.

Zgodnie z kwiatowym savoir vivrem, zawsze należy podawać bukiet główkami kwiatów do góry i łodygami skierowanymi na dół, a część osób wciąż się zapomina.