Jaki wianek zamiast welonu

W jak wianek zamiast welonu

Wiele panien młodych rezygnuje z tradycyjnego welonu w dni swojego ślubu. Welon towarzyszył ślubom od niepamiętnych czasów będąc symbolem czystości i niewinności- dziś jest dodatkiem trochę passe, dlatego też chętnie zastępujemy tradycyjne welony wiankami z żywych lub sztucznych kwiatów. Symbolika wianka jest niemal taka sama jak wymowa welonu- był on niegdyś symbolem dziewictwa i zdejmowano go kobiecie po ceremonii ślubu jako znak, iż zmieniła ona swój stan cywilny. Florystom ten trend bardzo się podoba, dlatego podpowiadamy co będzie modne na głowie w tym sezonie.

Zrób zakupy w kwiaciarni Honoratka:

Żywe kwiaty we włosach

Na początek mała ciekawostka o wiankach. Czy wiecie, że w dawniejszych czasach wianek na całą głowę nosiły jedynie kobiety młode i niezamężne? Kobieta, która w dniu ślubu była już w ciąży miała na głowie jedynie pół wianka, a kobieta, która miała już dzieci zakładała w dniu swojego ślubu wianek ze sztucznych lub z suszonych kwiatów. Wianki plecione były przez samą pannę młodą lub przez jej druhny. Dziś mamy na szczęście florystów 😉

Wianki wykonane z żywych kwiatów zawsze robią wrażenie, a pannie młodej dodają niewymuszonego uroku i dużej dozy romantyzmu. Wianki takie najlepiej prezentują się na luźno upiętych włosach i na ślubach tworzonych w stylu boho, romantycznym lub rustykalnym. Wianek zawsze powinien być dobrze dopasowany i do charakteru wesela i do sukni ślubnej oraz dodatków, dlatego przed decyzją o tym jaki ma być, warto pokazać florystce zdjęcie sukni oraz opowiedzieć jej o tym jak ma wyglądać nasze wesele. Wianek na głowie powinien się także dobrze komponować z wiązanką ślubną jaką będzie w ręce miała panna młoda, powinien pasować do wiązanki i kolorystycznie oraz pod kątem wyboru kwiatów. Zdecydowanie nie ma żadnych ograniczeń co do wyboru danego gatunku kwiatów do wymarzonego wianka- ogranicza nas w tym względzie jedynie wyobraźnia.

Jak dobrać wianek?

Na początek wspomnijmy o tym, iż istnieje wiele wariantów wianków ślubnych. Wybrać można spośród takich opcji jak: wianek pełny, wianek asymetryczny, półwianek, opaska lub korona.

Wielbicielki minimalizmu w ślubnych dekoracjach, a także kobiety o bardzo romantycznej duszy na pewno skuszą się na wianki z małych kwiatów- wyglądają one na głowie bardzo niewinnie i subtelnie. Za małe kwiaty uznać możemy chociażby stokrotki, kwiaty lawendy, dziurawca, gipsówki, śnieguliczki czy rumianku. To idealny wybór w przypadku ślubu, który robiony jest w charakterze romantycznym i boho. Wianek trzeba także dobierać do swojej sylwetki- wianki z małych kwiatuszków odradzamy paniom wysokim lub o większych rozmiarach- dla nich zdecydowanie stworzone są większe i równie piękne gatunki kwiatów.

Wianek warto też wybierać biorąc pod uwagę kolor włosów. Blondynki z powodzeniem pięknie wyglądać będą w wiankach z kwiatów o mocnych, intensywnych barwach, dla których jasne włosy będą pięknym tłem. Wianek dobieramy do typu urody oraz do kształtu twarzy. Dla przykładu pani o twarzy owalnej może sobie pozwolić na każdy typ wianka, pani o twarzy okrągłej lub kwadratowej powinna postawić na wianek asymetryczny lub wianek z dużych kwiatów, zaś pani o twarzy prostokątnej lub trójkątnej najlepiej będzie wyglądać w półwianku lub w kompozycji asymetrycznej.