Jakie kwiaty wybrać na wesele do kościoła?

Jakie kwiaty wybrać na wesele do kościoła

Zdecydowanie trudno wyobrazić sobie ślub i wesele bez kwiatów. Są one bez wątpienia nieodłącznym elementem tych radosnych uroczystości, nadają im odpowiednią oprawę, cieszą oko, a także niosą ze sobą pewną symbolikę. Wybór odpowiednich kwiatów do przybrania kościoła to nie lada wyzwanie, przed którym staje każda para lub wedding planerzy. Jak więc dobrze wybrać kwiaty na uroczystość ślubu w kościele? Czym się kierować?

Kryteria wyboru

Kwiaty, jakimi przystrojony będzie kościół- ich rodzaj, kolorystyka i styl kompozycji, podkreśla podniosłość całej uroczystości, ale nie tylko. Kwiaty to także element całego zamysłu wesela- są bardzo znaczącą częścią wizerunku panny młodej, lub szerzej- państwa młodych. Nie można więc decydować o nich naprędce, na ostatnią chwilę. Na co najmniej kilka tygodni przed uroczystością należy zastanowić się nad tym jaki rodzaj i kolorystka kwiatów w kościele będzie odpowiednia dla całości stylizacji tego dnia. Podczas wyboru odpowiednich kompozycji kwiatowych trzeba także wziąć pod uwagę takie aspekty jak posiadany budżet, indywidualne gusta młodych oraz ich temperamenty, motyw przewodni stylizacji wesela (przewodnie kolory lub styl- boho, glamour, klasyka…), miejsce ślubu oraz kolor sukni i dodatków panny młodej.

Dopiero mając cały obraz tych składowych, łatwo będzie nam zdecydować o wyglądzie kościelnych dekoracji. Wybierając kwiaty do kościoła kierujemy się najczęściej własnym gustem, decydujemy się na gatunki kwiatów jakie najbardziej lubimy, ale często poszukujemy także informacji o symbolice danych kwiatów czy nawet ich zgodności z naszymi znakami zodiaku. Nie bez znaczenia jest oczywiście pora roku- odgrywa ona wręcz kluczowe znaczenie. Próżno byłoby nam szukać do oprawy grudniowego ślubu świeżych piwonii…Tak więc wystrój kościoła odpowiada w dużej mierze panującej porze roku. Kwiatami najczęściej używanymi w wiosennych dekoracjach kościoła są tulipany, bzy, frezje, konwalie, jaskry, żonkile i szafirki.

Czytaj również:

Kwiaty na zamówienie. Jak wybrać kwiaciarnie online?

Śluby zawierane w lecie często zdobione są daliami, piwoniami, różami, słonecznikami, hortensjami, kallami czy ostróżkami. Jesienne śluby pięknie wyglądają zdobne w róże, goździki, jarzębinę, hortensje, dalie, wrzośce i wrzosy, alstremerię. Oprawa zimowych ślubów składa się najczęściej z hiacyntów, ciemierników, poinsecji, amarylisów oraz także coraz częściej z tulipanów dostępnych ze szklarni.

Jakie kolory?

Poza odpowiednimi gatunkami, ważny jest także kolor danych kompozycji. Można go np. dopasować do urody panny młodej. Styliści doradzają, by kwiaty (te w bukiecie ślubnym jak i w dodatkach) były dopasowane do karnacji oraz do koloru włosów panny młodej. Panie o blond włosach i jasnej skórze idealnie wyglądają w towarzystwie pastelowych barw, które można uzupełnić o ciemniejsze akcenty, by całość nie wyglądała zbyt “mdło”.

Panie o ciemnych włosach oraz szatynki mające ciemniejszą karnację świetnie wyglądają asyście wyraźniejszych kolorów- dobrze sprawdzą się tutaj odcienie różu lub czerwieni. Panny młode posiadające rude włosy i złocistą skórę pięknie wyglądać będą z kompozycjami kwiatów, wśród których przebija się pomarańcz, żółty oraz złoto.