Jakie kwiaty na wieniec pogrzebowy?

Obdarowywanie kwiatami jest tradycją niezwykle zakorzenioną w naszej tradycji i kulturze. Piękne i trwałe kwiaty pragniemy dawać ukochanym bliskim i przyjaciołom, ale także zmarłym okazując im przez to wdzięczność za ich wspaniałe życie oraz szacunek. Jest to niezwykle piękny symbol pożegnania, wyraz delikatności oraz kruchości ludzkiego życia.

Kwiaty tworzą podczas uroczystości pogrzebowych niezwykle piękną oprawę, a żałobnicy składają na miejscu pochówku piękne wiązanki lub wieńce. Istnieje kilka gatunków kwiatów, które szczególnie chętnie zanosimy na cmentarze, nie bez znaczenia jest także kolorystyka.

Zakup kwiaty pogrzebowe na naszej stronie:

Wieniec czy coś innego?

Wybierając się na pogrzeb mamy do wyboru jedną z trzech opcji- możemy zanieść na cmentarz wieniec, wiązankę lub bukiet. Wieńce są zazwyczaj zarezerwowane dla najbliższej rodziny zmarłego lub też kupowane przez jego najbliższe środowisko- np. przez współpracowników, uczniów, przełożonych. Wieńce charakteryzują się pokaźnymi rozmiarami i pięknymi kompozycjami, całość tworzona jest na żywych lub sztucznych gałązkach świerku, a pośród kwiatów znajdziemy na wieńcach szarfy wyrażające żal i smutek po stracie osoby zmarłej.

Obok wieńców na pogrzebach pojawiają się także wiązanki, składające się z kwiatów oraz ozdobnych liści. Wiązanki przynoszą członkowie dalszej rodziny oraz dalsi znajomi, przyjaciele, sąsiedzi. Podobnie jak w przypadku wieńców, wiązanki także ozdobione są żałobną szarfą. Poza wieńcami i wiązankami na pogrzebach spotkamy także pojedyncze kwiaty lub bukiety- wszystko zależy od upodobań żałobników, jedyną zasadą jest to, by kwiaty były świeże.

Symbolika kwiatów pogrzebowych

Jest kilka odmian kwiatów, które niemal jednoznacznie kojarzą się z pogrzebami i uroczystościami odbywającymi się na cmentarzach. Jednym z najpopularniejszych kwiatów na te okazje jest goździk- symbol pamięci, oddawania hołdu i miłości. W wieńcach, bukietach i wiązankach znajdziemy także często lilie- są one symbolem niewinności, czystości, współczucia dla najbliższej rodziny zmarłego. Florystyka funeralna często wykorzystuje także mieczyki- symbol moralności i siły charakteru, a także chryzantemy- symbol smutku, żalu, śmierci i rozpaczy.

Czytaj również:

W przypadku róż składanych na grobie przez najbliższą rodzinę nigdy nie będzie mowy o faux pas. To symbol ziemskiej miłości. W wieńcach i wiązankach znajdziemy także anturium, kalie, gerbery oraz hortensje. Gdy wybieramy kwiaty na pogrzeb, zwłaszcza w przypadku, gdy jesteśmy bliską rodziną zmarłego, postawmy na klasyczne i tradycyjne rozwiązania rezygnując z udziwnień i zbytniej oryginalności.

Ważne kolory

Kolory kwiatów pogrzebowych także nie są bez znaczenia. Na pogrzeb lub na uroczystości Wszystkich Świętych warto sięgać po delikatne odcienie- kremowe i białe. Tradycyjne są fiolety oraz pudrowe odcienie np. różu. Ci, którzy chcą wyrazić kwiatami miłość, mogą oczywiście postawić na kwiaty w pięknych czerwonych odcieniach, a ci, którzy pragną sobie przypominać o wieczności, dobrze, gdy postawią na kwiaty w niebieskich barwach.