Jakie kwiaty do kościoła?

Jakie kwiaty do kościoła

Kwiaty w kościele mają swoją określoną funkcję i trudno sobie wyobrazić świątynie, w której ich nie ma. Nie tylko zdobią miejsce, ale także zdecydowanie podnoszą uroczysty charakter i miejsca jakim jest kościół oraz danej liturgii. Spotkać je możemy w pięknych kompozycjach tuż obok ołtarza głównego, na ołtarzach bocznych, a także wzdłuż kościoła- głównie podczas ceremonii ślubnych.

Kwiaty w kościele

Czy w kościele jest miejsce na wszelkie kompozycje kwiatowe? Cały wystrój kościoła jest określony w licznych przepisach liturgicznych. Ogólne wprowadzenie o Mszału Rzymskiego w punkcie nr 279 określa, iż “„W wystroju kościoła należy dążyć raczej do prostoty niż do przepychu. W doborze elementów zdobniczych należy dbać o prawdziwość rzeczy, a ponadto zmierzać do tego, by te elementy służyły pouczaniu wiernych i odpowiadały godności miejsca świętego”. Jak więc można wyczytać, w kościołach nie ma miejsca na żadną sztuczność, chociażby dzisiaj produkowane sztuczne kwiaty do złudzenia przypominały te prawdziwe. W kościele mają więc znajdować się kompozycje kwiatowe z kwiatów żywych, ale w stonowanym i dość skromnym wydaniu. To samo dotyczy także chociażby świec- w świątyniach jest miejsce jedynie dla tych z prawdziwego wosku pszczelego.

Różnych kwiatów i różne kwiatowe kompozycje tworzy się w kościołach ze względu na święta czy uroczystości. Wspomnijmy chociażby o najważniejszych świętach katolickich jakimi są Święta Wielkanocne i cały Wielki Tydzień. Ich wymowa jest bardzo szczególne, a więc i dekoracje powinny takie być, także te kwiatowe.

Zaczynając od Wielkiego Czwartku, trzeba przyozdobić ciemnicę, a także grób pański. Kolorystyką jaka dominuje w Wielki Czwartek jest kolorystyka biała, dlatego kwiaty powinny także nawiązywać do tego koloru. Białe kwiaty tego dnia układamy i przy ołtarzu głównym i przy tabernakulum, przy ambonie, a także w ciemnicy, czyli ołtarzu adoracji. Biel tego dnia wyraża dziękczynienie za sakramenty, jakie pozostawił nam na ziemi Chrystus.

Wielki Piątek to czas zadumy i oczekiwania na zmartwychwstanie. We florystyce sakralnej tego dnia dominować może czerwony goździk, który symbolizuje mękę Chrystusa- motyw ten wykorzystywał w obrazach już nawet Leonardo da Vinci malując słynną “Madonnę z goździkiem”.

Dzień Zmartwychwstania Pańskiego kojarzy się florystycznie z kompozycjami utrzymanymi w biało- różowej kolorystyce.

Funkcja kwiatów w świątyni chrześcijańskiej

W całym chrześcijaństwie kwiaty odgrywały od zawsze dużą rolę, co widać już chociażby na dawnych dziełach malarskich jak u wspomnianego Leonarda da Vinci. Kwiaty miały coś symbolizować oraz podkreślać uroczysty charakter ceremonii. Obyczaj dekorowania kościołów przetrwał wieki i mimo zmiany trendów, najważniejsza funkcja kwiatów: pięknego daru i podkreślenia miejsca jest taka sama do dziś. Dekorujemy dziś wnętrza kościołów jak i ich otoczenia. Kwiaty w kościołach to hołd składany Panu, a także symbol wiernych, którzy uosabiają piękny ogród zmierzający do niebieskiego raju. Przez szacunek do Boga Żywego dopuszczalnym materiałem dekoracyjnym, jak już wspomniano, jest jedynie materiał naturalny. Kompozycje kwiatowe w kościele, poza kwiatami, składać się mogą także z korzeni, konarów, mchu, gałązek, liści, owoców, traw.