Jakie kwiaty do urny?

Jakie kwiaty do urny

Kremacja jest coraz częściej wybieraną formą pochówku. Jedni nie chcą być chowani w tradycyjnych trumnach, inni uważają, że kolejne miejsce na cmentarzu to zbyteczność- a tych miejsc jak wiemy jest coraz mniej, zwłaszcza na cmentarzach miejskich czy zabytkowych. Popularne stają się więc także i w naszym kraju pogrzeby z urną- albo w rodzinnym grobowcu albo w kolumbarium. Jakie kwiaty wybrać z okazji takiej pogrzebowej uroczystości?

Bez kwiatów w rozmiarze XXL, ale gustownie

Jeśli uczestniczymy w pogrzebie z urną i ma ona być pochowana w kolumbarium przeznaczonym właśnie na urny, nie sprawdzą się żadne wiązanki czy wieńce jakie możemy zaobserwować na tradycyjnych pogrzebach. Najczęściej wygląda to wtedy tak, iż w kościele bezpośrednio przy urnie znajduje się kwiatowa dekoracja, a uczestnicy pogrzebu przynoszą na tą okazję jedynie pojedyncze kwiaty, które będzie można położyć na kolumbarium. W kościele może to wyglądać bardzo stylowo i okazale, gdyż obok urny możemy ustawić ciekawą kompozycję kwiatową- np. asymetryczną, w kształcie serca, w kształcie okręgu, zwisającą ku podłodze lub stylowo oplatającą urnę- wszystko zależy od koncepcji rodziny zmarłego oraz od wizji i umiejętności florysty.

Jakie kwiaty wybrać?

Kompozycje kwiatowe na udekorowanie urny podczas mszy pogrzebowej w kościele wykonuje się najczęściej z róż, z lilii, za gerbery, kalii. Bardzo oryginalne i minimalistyczne kompozycje można wykonać z gipsówki, która przypomina drobną, białą kaszkę- taka kompozycja świetnie będzie wyglądała na zasadzie kontrastu przy czarnej lub ciemnoszarej urnie. Trzeba decydować się na takie gatunki, które będą długo zachowywały świeżość. Wspaniale prezentują się także dalie, są coraz modniejsze i dostępne w wielu pięknych odmianach.

Kolorystyka kwiatów

Na pogrzebach zdecydowanie obowiązuje stonowana kolorystyka- nie ma tu miejsca na krzykliwość barw, chyba, że jakiś kolor był ulubionym kolorem zmarłej/ zmarłego i życzył on sobie te kolory na własnym pogrzebie- to oczywiście wyjątek. Stonowane barwy to we florystyce funeralnej wszelkie odcienie czerwieni, bieli, pojawia się oczywiście delikatny róż czy żółty. Inna kolorystyka jest wybierana przy pogrzebach osób dorosłych czy w podeszłym wieku, a inna w przypadku osób młodych i dzieci- tutaj oczywiście panuje biel i jasne odcienie różu.

Indywidualnie i nowocześnie wieńce

Jak wyglądają tradycyjne wieńce czy wiązanki pogrzebowe na pewno każdy z nas wie. Najnowsze trendy wskazują jednak nowe kierunki we florystyce funeralnej. Najbardziej pożądanymi obecnie kompozycjami na pogrzeb są kompozycje nowoczesne, tworzone według trendów pokazywanych na targach florystycznych. Inna jeszcze nowość to personalne podejście do danego zlecenia- na pogrzeb tworzy się dekoracje takie, jakie idealnie odzwierciedlać mają naturę czy upodobania zmarłej osoby. Jeśli np. osoba zmarła była bardzo aktywna czy charyzmatyczne, często tworzy się dla niej kompozycje z żywych, kontrastujących barw, wśród których pojawiają się nawet odcienie niebieskiego, purpury, żółtego. Osobom skromnym za życia wybiera się odpowiednio kwiaty i kompozycje o nienachalnym wyglądzie, gdzie panują głównie odcienie beżu, brzoskwiniowe czy blado różowe.