Jaki napis na wieńce pogrzebowe

jaki napis na wieńcu pogrzebowym

Jaki napis na wieńce pogrzebowe – dowiedz się tego z naszego artykułu. Kiedy otrzymujemy informację o śmierci bliskiej nam osoby oraz pogrzebie, zastanawiamy się, w jaki sposób możemy stosownie uczcić Zmarłą Osobę. Jeżeli wybieramy się na uroczystości pogrzebowe musimy się do tego jak najlepiej przygotować. Jeśli chodzi o całokształt ceremonii to tym zajmie się z pewnością najbliższa rodzina zmarłego. My z kolei, musimy uczynić wszystko, ażeby zadbać o detale pogrzebowe.

Kiedy przechodzimy przez alejki cmentarza celem odwiedzenia grobów swojej rodziny, przyjaciół bądź też znajomych, często mamy okazję natchnąć się na świeże groby, które zostały ozdobione bukietami kwiatów. Większość ze wspomnianych bukietów ozdabiają tak zwane szarfy pogrzebowe z właściwie dobranym napisem. Napis ten powinien oddawać emocje, które towarzyszą tejże smutnej chwili. Kiedy zamawiamy wiązankę pogrzebową warto jest zastanowić się, jaki powinien być napis na szarfie pogrzebowej.

Napisy na szarfach pogrzebowych

Najbardziej popularny napis na wieńcu pogrzebowym, jaki często znajduje się na szarfach pogrzebowych brzmi „ostatnie pożegnanie, możemy go spotkać na zarówno małych, a także dużych wiązankach. Napis ten zwykle wybierają znajomi, sąsiedzi bądź też współpracownicy zmarłej osoby. Zwróćmy uwagę, iż tego typu napis jest formalny, lecz chociaż nie wiąże się on z żadnym osobistym przesłaniem, to z pewnością wyraża szacunek oraz smutek. Jak już wspomniano, może on znajdować się na szarfie zarówno dużej wiązanki, jak i małego bukietu.

Opisany napis jest niezwykle uniwersalny, i z tego też powodu można spotkać go najczęściej. Inne, także uniwersalne napisy, z jakimi możemy się spotkać to na przykład: “z wyrazami głębokiego smutku”, “w ostatniej drodze”, bądź też “z żalem żegnamy”. Jeśli natomiast chodzi o rodzinę zmarłego, to zwykle decyduje się ona na napis, niosący ze sobą o wiele bardziej osobiste akcenty. Są to między innymi takie napisy jak: “Kochanego dziadka/ojca/brata/ przyjaciela żegna…“, bądź też “ukochaną ciocię/mamę, babcię żegnają…“. Trzeba podkreślić, że taki lub podobny napis na szarfie pogrzebowej wyraża zarazem bezpośrednią bliskość, jak i uczucie, którym darzyło się zmarłą osobę.

Czytaj również:

Jakie kwiaty wybrać na cmentarz?

Tego rodzaju napisy pogrzebowe znajdują się zwykle na dużych wiązankach bądź też na wieńcach, które są wybierane przez krewnych oraz przyjaciół. Warto także wspomnieć o napisach na szarfach, które znajdują się na wieńcach z zakładów pracy. Zazwyczaj napisy te brzmią: “Z żalem żegnamy – zarząd i pracownicy firmy…“, “Długoletniemu Pracownikowi – Dyrekcja i Pracownicy (nazwa firmy)“, bądź też “Z wyrazami głębokiego smutku – współpracownicy z (nazwa firmy)“.