Składanie kwiatów na pogrzebie to powszechnie przyjęty w naszej kulturze zwyczaj, wyrażający nasz szacunek do zmarłego. Jednym z elementów funeralnego savoir vivre’u jest wybór odpowiedniej wiązanki i momentu jej złożenia przy trumnie. Warto zawczasu się do tego przygotować, zwłaszcza gdy dawno w ceremonii pogrzebowej nie uczestniczyliśmy i nie chcemy popełnić żadnej gafy. Kiedy daje się kwiaty na pogrzebie?
Zacznijmy od tego, w jakich przypadkach w ogóle decydować się na złożenie kwiatów. Na większości tradycyjnych, katolickich pogrzebach są one oczywistością, niekiedy jednak zdarza się, że zmarły nie życzył sobie przynoszenia żadnych kwiatów na swój pogrzeb, i tego również oczekują jego bliscy. Bywa również, że po żałobnikach oczekuje się przyniesienia ulubionych kwiatów zmarłego albo np. samych skromnych wiązanek pogrzebowych, bez wieńców pogrzebowych. Wszystko zależy od preferencji rodziny zmarłego i obrządku, w jakim odbywa się pochówek. Zanim więc zamówimy w kwiaciarni wiązankę z konkretnych kwiatów lub wieniec, zasięgnijmy w tej sprawie informacji.
Wielkość wiązanki
Jeśli chodzi o najpowszechniejszy w naszym kraju obrządek katolicki, przyjęte jest, że wielkość wiązanki zależy od stopnia bliskości ze zmarłym. Największe kompozycje składa jego najbliższa rodzina i przyjaciele, współpracownicy i sąsiedzi wybierają mniejsze wiązanki, a dalsi znajomi mogą przynieść pojedyncze kwiaty. W przypadku gdy zmarły poddany został kremacji, niezależnie od stopnia pokrewieństwa czy znajomości lepiej zdecydować się na mniejsze wieńce czy wiązanki, tak by nie przytłoczyły one swoją okazałością niewielkiej urny.
Do kwiatów często dołączana jest wstęga ze słowami ostatniego pożegnania wraz z informacją, od kogo pochodzą. Tradycyjnie wybierane kwiaty na pogrzebie to chryzantemy, astry, goździki, mieczyki, róże i lilie. Ich kolory powinny być utrzymane w ciemnych odcieniach (im więcej lat miał zmarły, tym ciemniejszy kolor kwiatów).
Czytaj również:
Jakie kwiaty na winiec pogrzebowy?
Wieniec pogrzebowy od wnuków – jakie kwiaty i napis?
Kwiaty na zamówienie. Jak wybrać kwiaciarnie online?
Przed ceremonią lub na cmentarzu
Z reguły to, kiedy daje się kwiaty na pogrzebie, również zależy od stopnia zażyłości ze zmarłym. Najbliższa rodzina pojawia się na ceremonii najwcześniej; wybrane przez nią wieńce zazwyczaj są już złożone wokół trumny lub urny w kościele lub kościelnej kaplicy przez pracowników domu pogrzebowego. Przyjęło się, że do kaplicy wstępują osoby, które dobrze znały zmarłego, czyli – oprócz rodziny – jego przyjaciele, współpracownicy i sąsiedzi. Złożone przez nich wiązanki są następnie przenoszone wraz z trumną do kościoła przez pracowników domu pogrzebowego i układane przez nich wokół katafalku z trumną lub urną przed ołtarzem. Jeśli należymy do dalszych znajomych, możemy wówczas właśnie wtedy dołączyć do nich swoje wiązanki. Możemy także zaczekać do zakończenia ceremonii pogrzebowej i złożyć kwiaty na cmentarzu, po pochówku, na płycie nagrobnej.
Nie tylko kościół
Gdy ostatnie pożegnanie odbywa się w domu zmarłego lub w domu pogrzebowym, to, kiedy daje się kwiaty na pogrzebie, nie różni się zasadniczo od zwyczaju katolickiego. Wiązanki możemy złożyć właśnie tam, wokół trumny lub urny, skąd organizatorzy ceremonii przewiozą je na miejsce spoczynku. Możemy także oczywiście złożyć je bezpośrednio na cmentarzu, na płycie nagrobnej lub w bliskości pamiątkowej tablicy.