Ile kosztuje bukiet kwiatów na wesele?

Ile kosztuje bukiet kwiatów na wesele

Kwiaty to nierozerwalny atrybut wesela. Trudno jest sobie wyobrazić tą uroczystość bez kwiatowych dekoracji i bez ich piękna. To właśnie kwiaty tworzą klimat tego dnia. Często bywa tak, iż państwo młodzi rezygnują z chęci otrzymywania kwiatów od gości weselnych, a na to miejsce wybierają kupony lotto, wino czy książki. Dawanie komuś kwiatów to jednak piękna tradycja i zawsze warto to robić, ale warto też znać symbolikę kwiatów jakie dla kogoś kupujemy na tą nową drogę życia. Ile w ogóle kosztuje bukiet kwiatów weselnych?

Ile kosztują bukiety z okazji ślubu?

Oczywiście wszystko zależy od wielkości bukietu oraz od kwiatów i dodatków jakie zostały wykorzystane do jego stworzenia. Najmniejsze i skromniejsze bukiety to koszt około 40-50 złotych- może się on składać np. z 5-7 róż czy tulipanów, eustomy i subtelnych dodatków wypełniających całość. Większe bukiety i te średniej wielkości to koszt rzędu 60-70 złotych i więcej, ale w takich kompozycjach znajdziemy najczęściej całe bogactwo różnych gatunków kwiatów idealnie do siebie pasujących i ciekawie skomponowanych. Taki bukiet może się składać np. z pastelowych róż połączonych z hortensją, irysami, eustomą i innymi drobnymi kwiatkami będącymi dopełnieniem całości.

Jak wybierać kwiaty dla nowożeńców?

Dziś coraz rzadziej zwraca się na to uwagę, ale poszczególnie gatunki kwiatów mają swój “język”, swoją symbolikę i bardzo pożądanym podejściem jest wybór kwiatów w oparciu o to właśnie kryterium. Różne gatunki kwiatów niosą ze sobą różnoraki sens, który rozpozna osoba, która zna się na kwiatach lub choć trochę się nimi interesuje. Idąc tą drogą warto np. z okazji ślubu dać młodej parze piękną kompozycję z konwalii- są one symbolem wierności. Niestety oczywiście konwalie będziemy mogli podarować jedynie podczas ślubów majowych. Wielu z nas przyzwyczajonych jest do dawania bukietów z róż, ale tutaj trzeba być ostrożnym, jeśli chodzi o symbolikę tych kwiatów dawanych na ślubnej ceremonii. Tego dnia możemy podarować młodej parze róże białe lub jasno różowe- inne kolory odradzamy jako róże do bukietów na ślub. Jeśli chcemy podarować młodym kwiaty, które są symbolem radości i miłości do życia, postawmy zdecydowanie na piwonie oraz na dalie.

Przykłady symboliki najczęściej dawanych kwiatów z okazji ślubu:

– bez- symbol oddania serca drugiej osobie,

– czerwony goździk- symbol namiętnej miłości,

– lilia- symbol czystego uczucia do ukochanej osoby,

– orchidea- symbol zmysłowości,

– słonecznik ozdobny- symbol adoracji,

– tulipany- radość ze spotkania, radość życia.

Bukiet kwiatów powinien składać się z ich nieparzystej liczby.

Jakich kwiatów unikamy z okazji ślubu?

Są oczywiście kwiaty, których należy unikać z okazji ślubu. Zdecydowanie unikamy kwiatów o bardzo intensywnych kolorach- najlepiej wybrać te pastelowe. Kwiatami, których nie powinno się dawać z okazji ślubu są np. kalie czy chryzantemy- kojarzą się one bowiem z pogrzebami. Nowożeńcom nie dajemy także kwiatów w kolorze intensywnej czerwieni- np. róż czy goździków (możemy natomiast dać im piękny bukiet białych goździków). Intensywna czerwień kwiatów jest zarezerwowana raczej dla osoby, która pragnie takim kolorem wyrazić ogniste uczucie do swojej ukochanej. Z okazji ślubu wręczmy nowożeńcom tylko i wyłącznie kwiaty cięte- doniczkowe będą nie na miejscu.