Ile kwiatów na urodziny?

Ile kwiatów na urodziny

Urodziny to jedna z najradośniejszych okazji do wręczenia komuś kwiatów. Urodzinowe bukiety są zazwyczaj kolorowe i radosne w wyrazie, wyrażają mniej więcej tyle co “Cieszę się, że mogłem/ mogłam spędzić z Tobą kolejny rok życia- żyj nam sto lat!”. W dniu urodzin babci, mamy, taty, siostry, ukochanej czy przyjaciółki biegniemy więc żwawo do kwiaciarni i …no właśnie- jakie kwiaty i w jakiej ilości wybrać?

Jakie kwiaty na urodziny i dla kogo?

Zazwyczaj obdarowujemy kwiatami kobiety- niezależnie od ich wieku, rzadko daje się kwiaty mężczyźnie- no chyba, że mamy na myśli osobę bardzo wiekową- na jubileusz 80., 90. czy setnych urodzin kwiaty wypada dać także mężczyźnie.

Urodzinowe bukiety tworzone są z najbardziej “radosnych” w swoim wyrazie odmian kwiatów, wśród których królują róże, tulipany, goździki, gerbery, słoneczniki. Bardzo popularnymi bukietowymi kwiatami stają się ostatnio polne kwiaty- jakby prosto zerwane z łąki. Bardzo często bukiety ślubne to bukiety z różnych kwiatów, jeden z nich jest motywem przewodnim, zaś inne to uzupełnienie. Przykładem takiego bukietu jest np. umieszczenie w nim jako dominującej okazałej odmiany róży i dodanie wokół niej gerbery, lilii, goździków i eustomy. Najczęściej do takiego bukietu wybierane są róże o odcieniu pudrowego różu lub herbaciane. Starajmy się unikać w bukiecie urodzinowym czerwonych róż (no chyba, że bukiet wręczamy ukochanej czy mamie) oraz żółtych róż- symbolizują one zazdrość w mowie kwiatów. Poza różami inną odmianą kwiatów, którą lubimy dawać na urodziny są tulipany- dostępne w wielu kolorach i odmianach. Można z nich wykonać elegancki bukiet jednobarwny lub stworzyć wielokolorową, wiosenną kompozycję- tulipany to chyba “najbezpieczniejsze” kwiaty i lubimy je dawać drugiej osobie z niemal każdej okazji.

Ile kwiatów w urodzinowym bukiecie, czyli florystyczny savoir vivre

Kwiatowy savoir vivre dość jasno mówi o tym, iż liczba kwiatów w bukietach powinna być zawsze nieparzysta (bukiety i wiązanki z parzystą liczbą kwiatów zarezerwowane są dla florystyki funeralnej). Nieparzysta liczba kwiatów to wybór także odpowiedni, gdyż 3 czy 5 kwiatów w wazonie prezentuje się znacznie lepiej niż 4 lub 6. Parzysty bukiet można jednak dać komuś z okazji jakiegoś okrągłego jubileuszu – np. na 18., 50. czy 60. urodziny. Standardowo jednak z okazji urodzin warto dać bukiet składający się z 5-7 kwiatów- będzie on wystarczająco wyrazisty, a taka ilość kwiatów wraz z zielonymi dodatkami pozwala już stworzyć fajną kompozycję.

Jeśli zastanawiamy się, czy z okazji urodzin podarować bukiet ciętych kwiatów czy kwiat w doniczce, wybierzmy bukiet. Kwiaty cięte są znacznie bardziej eleganckie na tą okazję, wyjątkiem może być sytuacje, gdy jubilat uwielbia rośliny doniczkowe- podarowanie mu rośliny w takiej formie nie będzie wtedy żadnym faux pas.

Na koniec – pamiętajmy, iż bukiet wręczamy zawsze kwiatami do góry i bez opakowania – niby wszyscy o tym wiedzą, a wciąż można spotkać się z wręczaniem bukietów w szarym papierze, łodygami ku górze.