Jak ułożyć kwiaty w koszu?

jak ułożyć kwiaty w koszu

Kosz z kwiatami zazwyczaj kojarzy nam się z podniosłymi i radosnymi okolicznościami jego wręczania. Kosz pełen świeżych kwiatów darowany jest najczęściej z okazji urodzin, rocznic, z okazji Dnia Kobiet lub Dnia Nauczyciela, podczas proszenia wybranki o rękę czy jako podziękowanie rodzicom podczas wesela. Ciekawa kompozycja, mnóstwo kwiatów oraz forma umieszczenia ich w koszu są okazałe jak i ponadczasowe. A jak ułożyć takie kwiaty w koszu i samodzielnie wykonać taką kompozycję?

Abc układania kwiatów w koszu

Co będzie nam potrzebne do układania kwiatów w koszu? Przede wszystkim przygotować sobie trzeba kosz, w którym chcemy wykonać kompozycję. A ponadto róże (lub inne kwiaty jakie sobie wybraliśmy- goździki, gerbery, etc), duże liście np. fatsja, małe liście np. drobne liście eukaliptusa, sekator, gąbka florystyczna.

Pierwszym krokiem do tworzenia kompozycji będzie sprawdzenie, ile gąbki florystycznej będzie nam potrzebne do wypełnienia dna kosza i odpowiednie jej docięcie. Kolejny krok to namoczenie gąbki, musi być ona całkowicie mokra. W tym celu umieszczamy ją w jakimś naczyniu z wodą i dajemy jej swobodnie wchłonąć tą wodę. Kosz, jeśli nie jest wyścielony, wyścielamy folią tak, by woda z gąbki przez niego nie przeciekała. By umocować folię możemy użyć zszywacza. Następnie układamy w koszu mokrą gąbkę, trzeba to zrobić szczelnie i stabilnie- gąbka nie może być włożona zbyt luźno, nie może się przesuwać, bo wtedy przesuwać będą się także kwiaty, co nie będzie wyglądało ani elegancko, ani nawet estetycznie.

Jako tło dla róż lub innych wybranych kwiatów, umieszczamy jako pierwszą warstwę kompozycji duże liście- odpowiednio je przycinamy według uznania i wbijamy w gąbkę dość poziomo. Wybrane róże trzeba odpowiednio przygotować do umieszczenia ich w koszu. Kwiaty przycinamy pod kątem (to ważne, gdyż zwiększa powierzchnię pobierania wody przez kwiat), obrywamy z niej zbędne liście oraz kolce. Według uznania i własnej wyobraźni umieszczamy nieparzystą ilość róż w gąbce florystycznej, tworząc tym samym zgrabną kompozycję. Kompozycję można uznać za zgrabną, jeśli kwiaty ułożymy coś w rodzaju kopułki- trzeba dbać o to, by żaden nie wystawał ponad inne. Gdy umieścimy już w koszu wszystkie kwiaty, przestrzeń pomiędzy nimi uzupełniamy drobniejszymi liśćmi, np. eukaliptusa. Robimy to tak gęsto, by nie było widać gąbki.

Kompozycję możemy uznać za wykonaną- oczywiście jeśli chcemy, możemy dodatkowo umieścić w koszu bilecik z kilkoma miłymi słowami.

Kwiaty w koszu na różne okazje

Kwiaty w koszu można z powodzeniem układać na milion sposobów. Jeśli odwiedzimy ulubioną florystkę i opowiemy jej o swoim pomyśle na taką kwiatową kompozycję, na pewno ją dla nas wykona. W koszach układać można nie tylko kwiaty cięte na gąbce florystycznej, ale można także wykonać piękne żywe kompozycje- np. na Wielkanoc z użyciem mchu, hiacyntów, żonkili, ozdób wielkanocnych w kształcie jajeczek, etc.

Jeśli nie w koszu, to możemy wybrać inną kompozycję, która stała się teraz chyba najmodniejsza, a więc flower box. Flower boxy to unowocześniona wersja klasycznych koszy z kwiatami, bardzo chętnie zamawiana na urodziny, dla ukochanej, z okazji gratulacji narodzin dziecka, itp. Świetnie prezentują się darowane wraz z uroczą maskotką, butelką dobrego alkoholu lub tradycyjnymi czekoladkami.