Florystyka – jak układać kwiaty?

Florystyka - jak układać kwiaty

Z pewnością chociaż raz, każdy z nas próbował ułożyć kwiaty, tak aby wyglądały one schludnie i estetycznie. Niezależnie od tego, czy wsadzaliśmy je do wazonu, miski czy też szerokiego naczynia, nie chciały one z nami współpracować. Ciężko jest zapanować nad czymś, co można by powiedzieć, żyje własnym życiem. Czasem złośliwość rzeczy martwych nie ułatwia nam najprostszych zadań, co wprawia nas w irytację. Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych sposobów na kwiaty, które niekoniecznie idą nam na rękę i opadają, sprawiając wrażenie nieświeżych.

Technik i sposobów na układanie kwiatów jest wiele i co zabawniejsze wcale nie trzeba do tego specjalnych szkoleń. Dzięki tym technikom możesz w prosty i co ważniejsze szybki sposób przygotować przepiękne bukiety, które zaskoczą wyglądem niejednego obserwatora. Niezależnie czy fundamentem naszej kwiatowej aranżacji będzie miska, kubek czy też wazon.

Domowy sposób na ułożenie kwiatów

Jednym z najprostszych sposobów, który pomoże nam w ułożeniu kwiatów, będzie przezroczysta taśma. Jeśli nie posiadasz profesjonalnej taśmy florystycznej, możesz skorzystać z każdej innej, która aktualnie znajduje się w Twoim posiadaniu. Dzięki niej nasze kwiaty zdobędą podparcie, a Ty będziesz mieć nad nimi większą kontrolę. Jeśli do aranżacji wykorzystujemy miskę lub głębokie naczynie, upewnijmy się, że jest ono suche i stwórzmy na nim siatkę. Upewnijmy się jednak, że przed montażem naszego „stelaża” woda znajduje się już w środku. Tego typu technika jest prosta i szybka w wykonaniu a efekt może wyglądać naprawdę oszałamiająco.

Gąbka nie tylko do kąpieli

Jednym z najczęściej wykorzystywanych artykułów w branży florystycznej jest gąbka. To właśnie dzięki niej większość przystrojonych koszyków czy bukietów o niestandardowych kształtach wygląda tak estetycznie. Wielkim plusem mokrej gąbki florystycznej jest fakt, iż bez problemu wpasuje się ona w niestandardowy kształt naczynia. Do jej formowania potrzebujesz jedynie nożyczek lub niewielkiego noża, gdyż wykonana została z materiału bardzo kruchego.

Kreatywność to podstawa

Jeśli chcesz zrobić wrażenie, nie bój się kreatywności. Jeśli nie masz pod ręka wazonu, którym mogłabyś się pochwalić, postaw na coś znacznie bardziej kontrowersyjnego. Wystarczy przejrzeć miejsca najrzadziej przez ciebie odwiedzane jak na przykład strych czy piwnica. Zaufaj mi, z pewnością znajdziesz tam kilka perełek. Jako wazon może przysłużyć Ci zarówno kolekcjonerska, szklana butelka, jak i stary kieliszek do wina czy słoik po ulubionej konfiturze.

Chcesz zaskoczyć pomysłowością? Do szklanego okrągłego naczynia, na przykład szklanej kuli po rybkach nalej wody. Kolorowe kwiaty poprzycinaj na długość 5 centymetrów i nabij na folię bąbelkową. Dzięki niej kwiat wypłynie na powierzchnie i będzie sprawiał wrażenie pływającego. Jeśli fantazja Cię nie ogranicza, dno naczynia możesz wyłożyć ozdobnymi kamieniami. Taka koncepcja będzie wyglądać oryginalnie i świeżo. Aby dodać fantazji naszemu bukietu postaw na coś szałowego. Do tego będą Ci potrzebne dwa wazony, większy i mniejszy. Do mniejszego wlej wodę i włóż kwiaty, a większy uzupełnij na przykład świecącymi lampkami lub pomarańczami. Efekt powali każdego.